Būsimos gimdyvės viasda gali kreiptis dėl nemokamų ir privačių paskaitų nėščiosioms. Čia jos supažindinamos su nėščiųjų mankštos galimybėmis, išmokstama kvėpavimo ir raumenų atsipalaidavimo pratimų, mokoma kaip tolygiai panaudoti savo jegas gimdant. Nėščiųjų paskaitos vyksta ne tik būsimoms mamoms, bet į užsiėmimus gali atvykti kartu su tėveliais. Poroms aiškinama apie prasidėjusio gimdymo ženklus, gimdymo eigą ir skausmo malšinimą. Aprodomos gimdymo patalpos, šeimų kambariai, su gimdyvėm dirba ne tik akušerės, bet ir psichologai. Akušerės padeda pasiruošti natūraliam žindymui ir kūdikio priežiūrai. Gimdyvėms suteikia žinių apie naujagimio maudymą, bambutės priežiūrą, maitinimą, migdymą, rengimą, apie kūdikio kraitelį, lovytę ir kt.

Susitikimuose su psichologe vyksta pokalbiai apie nėštumą ir emociją, gimdymo baimes, mamos ir vaiko ryšį.

Kūdikio žindymas

Vos gimusį kūdikį mama priglaudžia prie krūtinės ir duoda paragauti pieno, tai didelis džiaugsmas mamai ir vaikeliui, tarp jų atsiranda stiprus ryšis. Žindyvei, svarbu atrasti tinkamą padėtį, kad nepavargtų, o mažylio galvutė turi būti nepersukta į šoną, kūnelis tiesus. Taisyklingai kūdikis laikomas prie krūties, čiulpia tyliai, o mama nejaučia spenelio spaudimo. Motinos pienas kūdikiui geriausiai atitinka visus maisto medžiagų ir vandens poreikius, suteikia energijos.

Kūdikio raida

Pirmieji 12 mėnesių ypač svarbūs vaiko gyvenime, nes vyksta ankstyvosios raidos pokyčiai. Pastebimi pirmieji požymiai: pradedant galvos laikysena, rankų, kojų judesiais, o vėliau prasidedaa vaiko šliaužiojimas, vaikščiojimas, galimybės siekti, griebti įvairius daiktus. Kiekvieno kūdikio raida prasideda nuo įvairių faktorių, gali būti susiję su individualiais sugebėjimais arba su genetika. Vaikas auga, tobulėja, o su amžiumi įvaldomi ir nauji įgūdžiai. Kūdikių motorinė raida- sudėtingas procesas, susijęs su vaiko amžiumi, genetika, emocinę aplinka, tėvų vykdoma priežiūra ir jų turimais įgūdžiais.

Tap pat motorinei raidai didelę reikšmę turi vaiko temperametras, aplinkos sudarymas, kurioje jis randasi, lavinančių žaislų kiekis, neurologiniai sutrikimai ar bendras sergamumas. Tėvai gali padėti vaikui atlikti įvairias užduotis: paimti, pasiekti, nušliaužti, pasakų sekimas, dainavimas, žaidimas su žaislais, visa tai užtikrins normalią vaiko raidą.