Dirbantieji dažnai susiduria su problemomis kuomet gaunamas darbo užmokestis nepadengia visų būtinųjų išlaidų. Alga į rankas yra patenkinti ne visi, o taip pat kai kuriems kyla daugybė klausimų dėl nevienodų skaičių. Ypač šiais laikais darbuotojai dažnai skundžiasi darbdaviams, jog kolegos gauna daugiau nei jie. Bet, viskam yra gana logiškas paaiškinimas.

Alga į rankas priklauso nuo to kokioje situacijoje esate

Kiekvieno darbuotojo darbo užmokestis apskaičiuojamas vienoda tvarka. Įstatymai taikomi visiems be išimčių. Jie numato kaip turi būti apskaičiuojamas darbo užmokestis. Aiškiau kalbant, asmenys, kurie dirba tą patį darbą ir gauna tą patį atlyginimą ant popieriaus, gali gauti skirtingas sumas į rankas. Taip yra dėl kelių priežasčių.

Viena pagrindinių priežasčių kodėl vieniems darbuotojams lieka daugiau pinigų atskaičius mokesčius – neapmokestinamų pajamų dydžio taikymas. Šis dydis gali būti taikomas įvairiais atvejais. Pavyzdžiui, dirbantys pirmą kartą ir gaunantys minimalų darbo užmokestį, gauna didesnę algą nei tie, kurie dirba jau keletą metų. Taip yra dėl to, kad pastariesiems taikomas kiek kitoks NPD.

Kitas atvejis yra susijęs su vaikais. Kuo daugiau vaikų turi darbuotojas, tuo didesnis NPD taikomas. Būtent mokesčių taikymas yra viena priežasčių kodėl ant popieriaus galite gauti kitokią algą į rankas nei jūsų kolega.

Atlyginimas į rankas taip pat priklauso nuo to ar perspėjote darbdavį dėl NPD

Taip pat viena elementariausių priežasčių kodėl alga į rankas yra mažesnė nei jūsų kolegos – NPD netaikymas. Kartais žmonės net nenurodo, kad jiems NPD turi būti taikomas. Tai yra būtent darbuotojo, o ne darbdavio pareiga. Tad, jeigu pagal įstatymus jums turi būti taikomas neapmokestinamų pajamų dydis, tuomet iš anksto apie tai praneškite darbdavį. Tai dažniausiai sutvarko sekretorės ar buhalterės.

Jeigu nežinojote, kad jums turi būti taikomas NPD ir sumokėjote didesnius mokesčius – nesikrimskite, nes pinigai niekur nedingo. Kai teiksite metinę pajamų mokesčio deklaraciją galėsite susigrąžinti permokėtą pajamų mokestį. Jums tik reikės pateikti deklaraciją ir viskas. Visi duomenys jau automatiškai suvaikščioję mokesčių inspekcijos informacinėje sistemoje.

Kai kurie žmonės tyčia nurodo, kad darbdavys jiems netaikytų neapmokestinamų pajamų dydžio. Tiesiog, tokiu būdu kai kurie žmonės bando taupyti. Per deklaracijos pateikimą jie susigrąžina sumokėtą pajamų mokestį, kurio mokėti nereikėjo. Tai gana neblogas būdas taupyti pinigus, jeigu esate per daug išlaidūs.

Ateityje alga į rankas gali mažėti dėl planuojamų progresinių mokesčių

Įspėjama, kad darbuotojai jau būtų pasiruošę algų mažėjimui jeigu bus pritarta siūlymams įvesti progresinį mokestį. Tai reiškia, kad kuo daugiau bus uždirbama, tuo didesnį pajamų mokesčio tarifą gali tekti mokėti. Lietuvos bankas netgi pateikė pasiūlymą, kad būtų pradėtas taikyti mažesnis NPD tiems, kurie uždirba vidutinį darbo užmokestį. Pajamų mokestis taip pat gali ženkliai sumažinti algą į rankas.

Individualioje veikloje jau dabar yra taikomas progresinis pajamų mokestis. Tačiau neabejojama, jog tik laiko klausimas, kad tas mokestis dar labiau progresuos. Jeigu jūsų netenkina alga į rankas ir matote, jog kažkas yra negerai, galite pasinaudoti specialiomis skaičiuoklėmis, kurios parodys kiek iš tiesų turėtumėte gauti atlyginimo atskaičius visus mokesčius.