Šilalės krašto laikraštis
 • Mišką saugoti privalo visi žmonės

  Paskelbta Naujienos
  Rgs 20

  Kristina ZAVJALOVA

  Miškai nuo seno turėjo didelę svarbą Lietuvos gyventojams. Miške augančios gėrybės ir šiandien vilioja uogautojus bei grybautojus, poilsio miške ieško ne vienas miestietis, medis buvo ir tebėra puiki žaliava ne tik pastatams statyti, bet ir įvairiems daiktams gaminti. Kažin, kokie miškai būtų šiandien, jei jais nesirūpintų miškininkai.

  Šilalės rajono miškai priskiriami Tauragės ir Rietavo miškų urėdijoms, šios suskirstytos į girininkijas. Rugsėjo 18 dieną Lietuvoje yra minima Miškininkų diena. Ta proga pakalbinome Rietavo urėdijos Tenenių girininkijos girininką Stasį Eitutį, šiai girininkijai vadovaujantį jau 10 metų.

  Tenenių girininkija – atokiausia Rietavo miškų urėdijos girininkija, besiribojanti su Šilutės ir Tauragės miškų urėdijomis. Urėdijos duomenimis, miškai čia pasižymi medžių rūšių įvairove. Auga klevai, liepos, uosiai, ąžuolai, eglės ir kiti medžiai, teikiantys prieglobstį miško gyvūnijai – briedžiams, elniams, smulkiajai faunai. Tenenių girininkijos miškuose pastebėtas juodasis gandras, mažasis erelis. Per girininkijos teritoriją teka Jūra ir Tenenio upelis, o ant Jūros kranto Pakisio kaime yra istoriją menantis archeologinis akmuo, senkapis bei piliakalnis. Kirnių kaime, 1863 m. sukilimą primena paminklinis akmuo.

  S. Eitutis su miškininkyste susijusį darbą dirba kone visą savo gyvenimą, tad apie mišką gali labai daug papasakoti. Taigi, kaip darbo dieną praleidžia girininkas?

  Veiklos, anot S. Eitučio, yra labai daug ir aprėpti viską sunku, kadangi, sujungus Radviečio ir Tenenių girininkijas, darbo apimtys dvigubai išaugo, o kolektyvas sumažėjo. Šiuo metu Tenenių girininkijoje dirba trys žmonės: girininkas S. Eitutis, girininko pavaduotojas Andrius Butikis bei eigulys Evaldas Ubartas.

  Pagrindiniai miškininkų darbai – vykdyti miškų apsaugą nuo gaisrų, vagysčių, ugdyti jaunuolynus, atkurti miškus ir kt. „Mūsų girininkijos miškai atkuriami 100 proc., t. y. kiek miško iškertame, tiek atstatome. Miško darbus vykdo miško ruošos brigados. Juos reikia kontroliuoti, kad nepažeistų įstatymų, reikalus deriname su gamtosaugininkai. Reguliuojame medienos išvežimą, tvarkome dokumentus, kurių tikrai netrūksta. Mūsų veiklą reglamentuoja daugybė įstatymų, taisyklių, griežtai prižiūri įvairios tarnybos, inspekcijos“, – sakė Tenenių girininkas.

  Anot S. Eitučio, girininkų darbe nieko negalima daryti skubotai. „O ir darbas toks, kad patirties pasisemti greitai neišeina. Miško problemos gali pasirodyti praėjus net 30 metų po jo atkūrimo. Miškas yra labai konservatyvus, todėl žmogus į jį turi kištis labai atsargiai. Štai šiemet šiltuoju metų laiku uždrausti jaunuolyno ugdomieji kirtimai. Kirtimo darbus stengiamės atlikti žiemą, kad eglių kamienų nereikėtų tepti karbamido tepalu. Taip yra daroma, kad į medžius neįsimestų liga, kad ateityje turėtume sveiką mišką.

  Atkuriant mišką, negalima jo apsodinti iš bet kur paimtais medžiais. Moksliniais tyrimais nustatyta, kad mūsų girininkijai netinka net ir iš Aukštaitijos parvežti augalai. Todėl medelius imame iš vietinių medelynų. Nedidelį plotą esame užsodinę hibridiniais bei mišriais maumedžiais. Tai tarsi tam tikras bandymas“, – apie savo darbą pasakojo S. Eitutis.

  Miškininkai prižiūri ne tik valstybinius miškus, bet ir dar likusius privatizuojamus. „Girininkijoje tokių miškų susidarys 300-400 ha. Tai dažniausiai menkavertis miškas arba jaunuolynas. Jų taip pat negalime apleisti, nes, neprižiūrint miško, nyksta jo vertė. Taigi šitiems miškams tvarkyti yra naudojami valstybės pinigai“, – sakė Tenenių girininkijos girininkas.

  S. Eitutis apgailestavo, kad dar yra tokių privačių miškų savininkų, kurie nesupranta, jog reikia saugoti miško kelius. Girininko teigimu, juos tvarkant, investuota labai daug lėšų, tad seniau buvę neišvažiuojami miško keliukai dabar yra daug geresnės būklės nei kai kurie rajono keliai.

  Labai opi problema, anot S. Eitučio, yra šiukšlinimas. „Žmonės miške jaučiasi kaip šiukšlyne. Pamiškėse, miškuose randame įvairiausių šiukšlių – nuo plastmasinių butelių iki krūvos padangų, mašinų buferių. Žinoma, kai išsiaiškiname šiukšlintojus, juos nubaudžiame“, – sakė girininkas.

  Yra žmonių, ne tik nesaugančių gamtos, bet ir negerbiančių svetimo darbo. Girininkijos įrengtos poilsio aikštelės neilgai išbūna tvarkingos – atsiranda niekdarių, kurie nuplėšo suolus, išvarto, ištampo šiukšlines.

  Su girininkijos darbuotojais bendrauja ir medžiotojai – jie konsultuojasi dėl medžioklės bokštelių statymo, pašarinių aikštelių darymo. „Bendraujame ir su jaunaisiais gamtininkais iš Tenenių pagrindinės mokyklos. Organizuojame jiems išvykas į gamtą, vaikai mums padeda rinkti šiukšles pamiškėse, baltojo bado metu kartu maitinome miško gyvūnus“, – pasakojo girininkas.

  Tenenių girininkijos girininkas S. Eitutis miškininkų dienos proga sveikina visus kolegas bei gamtą mylinčius ir puoselėjančius žmones.

3 Pasisakymu į “Mišką saugoti privalo visi žmonės”

 1. Kristina pasisakyta

  Gamta yra svarbi kiekvienam iš mūsų. Norėdami ją išsaugoti turime jausti atsakomybę budami gamtoje. Tai suvokdami vairuotojai su aplinkosaugininkais kartu sukūrė projektą – „Visais ratais už gamtą“. Šio projekto pasekoja yra norima suteikti informaciją Lietuvos vairuotojams apie eksploatacinių atliekų surinkimo ir pridavimo punktus, leistinų trasų vietas bei kitą naudingą informaciją švarios gamtos išsaugojimui neatsisakant vairavimo malonumo.

 2. kodel reikia saugoti medzius? ka?:)

 3. ponia gamta pasisakyta

  atleisk kad tai pasakysiu bet tai yra kvailas klausimas. :( bet as atsakysiu i tavo klausima. medzius reikia saugoti nes medziai suteikia mums gyvybe. jei ju nebutu musu nebutu gyvunu nebutu nieko nebutu zeme pradetu nykti. o tai yra blogai. tai stai as atsakiau i tavo kvaila klausima. :) man 10 metu as zinau daug apie gamta o tu klausi kvailus klausimus kaip kvailys, o gal to toks ir esi? zinok as nejuokauju apie zemes nykyma. cia labai svarbu ir nejuokinga…

Komentuoti

Archyvas

Teisinės paslaugos

RSS Naujienos iš Lietuvos

Prisijungusių vartotojų

Kalendorius

2016 rugsėjo mėn.
P A T K P Š S
« Bir    
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

 

Informuojame skaitytojus, kad „Šilalės žinios“ dalyvavo Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondo (SRTVRF) skelbtame konkurse. SRTVRF komisijai pateikėme projektą „Juos išaugino Šilalės žemė“, gavusį finansavimą ir pradedamą įgyvendinti.

Redakcija